Použití

Použití 2018-01-02T13:11:00+00:00

Modelářský výškoměr – použití

Výškoměr měří tlak vzduchu. Ten s rostoucí výškou klesá, což se využívá pro výpočet výšky. Výška při zapnutí se považuje za výšku 0 m, od které se dál měří. Na displeji se trvale zobrazuje maximální dosažená výška od posledního zapnutí pro rychlý přehled ihned po přistání. Současně se na microSD kartu ukládá v nastaveném intervalu (výchozí je 1 vteřina, lze snadno změnit) aktuální výška. Jiné funkce než záznam a zobrazení výšky výškoměr nemá. Neumí vypínat motor po dosažení výšky nebo času, ani nic podobného.

Modelářský výškoměr VM1

K dispozici je bezplatná webová služba, která ze zaznamenaných dat kreslí graf výšky v průběhu času – typicky během jednoho letu, tj. od zapnutí po vypnutí přijímače. Graf je možné opatřit poznámkou (např. jméno modelu či jiný údaj) a určit datum pořízení záznamu. Graf si můžete stáhnout do počítače jako obrázek nebo pohodlně odeslat mailem sami sobě či komukoliv jinému. Službu si můžete sami vyzkoušet na vzorových datech i bez výškoměru. Grafy je možné tvořit také pomocí jednoduchého programu pro Windows bez nutnosti připojení k internetu.

Data jsou uložena pouze v textovém souboru, takže nevzniká žádná závislost na webové službě ani programu. Kdokoliv si může data analyzovat libovolným nástrojem, např. v Excelu či jiném programu, který z číselných dat tvoří grafy.

Ukázky grafů z dat zaznamenaných při létání s větroněm s elektromotorem a akrobatickým modelem (pro zvětšení klepněte na náhled grafu):